Art Show, 2008
The 41st Annual Red Cloud Indian Art Show was held at The Heritage Center from June 1 to August 10, 2008 and featured more than 100 pieces from over 50 Native American artists. Prizes were awarded to winners in a number of categories.
Division I: Painting - Acrylic, Oil
1. Denton Lafferty, 13th Trophy of the Holocaust
2. Henry Payer Jr., Here I Am…Speechless
3. Richard Red Owl, Story Keeper
Division II: Painting - Watercolor, Tempera, Casein, Encaustic, Polymer
1. Donald Ruleaux, At the Wacipi
2. Floyd Nez, Halfway
3. Joyce Lahn, A Distant Whisper
Division III: Drawing - Pencil, Pen, Cray-Pas, Pastels, Wash, Charcoal
1. Wade Patton, Myths; Landscapes #1
2. Michael Running Wolf, Montana Gourd Dancers Save
3. Larry Ashkie, Apache Spirit Dancer
Division IV: Mixed Media
1. Angela Babby, Independence Day
2. Thomas Huakaas, Eye Candy
3. Keith Brave Heart, Enamel Cup Indian
Division V: Graphics - Digital, Prints-Hand Pulled Only, Photography
1. Keith Brave Heart, Signs of a Local Man Unraveling
2. Jim Yellowhawk, Pony Express
3. Sandy Swallow, Kimimila (Butterfly)
Division VI: Three Dimensional
1. Floyd Nez, Corn Sisters
2. James Star Comes Out, Wakte Agli
3. Judith L. Jourdan, Beaded Purse / Barrette Set
The Brother Simon SJ Publicity Award
Henry Payer Jr., Here I Am…Speechless
The Diederich Award given for young artists whose work shows the greatest improvement
Denton Lafferty
The Diederich Award, given for best depiction of a traditional Sioux Indian
Donald Ruleaux, Untitled
The Diederich Landscape Award given for the best depiction of the Black Hills / Badlands, with no human figures in it
Denton Lafferty, 13th Trophy of the Holocaust
The Savage / Zuern Award for most innovative use of traditional methods and techniques
Kevin Pourier, Kimimila
The Nicolaus Rostkowski for best abstract painting
Ivan Long, Unification
The Bonnie Erickson Award for best representation of children
Keith Brave Heart, Little Bird Lost
The Francis Hornikel Award for best sense of humor
Dwayne Wilcox, They Look So Majestic in Traditional Wear
The Aplan Award for outstanding young Indian artist
Venaya Yazzie
The Jim Gillihan Award in honor of Jim Gillihan for best realistic rendering of a Native American on horseback
Gale Running Wolf, Night Raider
The Oscar Howe Memorial Award for best abstract painting in the spirit of Oscar Howe
Venaya Yazzie, Bold Favor, Smooth Taste (Diptych)
The Allan and Joyce Niederman Award for most traditional painting
Edward Two Eagle, Lakota
The Powers Award for best representation of Indian women
Angela Babby, The Naming Ceremony
The Tony Begay Memorial Award depicting the most explicit development of an Indian theme
Martin Red Bear, Flower Power
The Bill and Sue Hensler Award for traditional representation in sculpture
Dorian New Holy, Wakinyan Oyate
The M.L. Woodard Award for the painting, drawing or sketch that depicts the most developed Indian theme
Marcus Cadman, Indian Morning